Przewlekła niewydolność żylna - diagnoza i leczenie
Przewlekła niewydolność żylna to stan, w którym dochodzi do wystąpienia objawów zastoju krwi żylnej w żyłach, wskutek wstecznego przepływu żylnego (refluks) lub zwężenia czy też niedrożności żył.
Występuje u 47% kobiet i 37% mężczyzn w Polsce. W młodszych grupach wiekowych, do 35 roku życia, jest sześciokrotnie częstsza u płci żeńskiej. Powyżej 65 roku życia ten stosunek wynosi 1,5:1. Owrzodzenie podudzi występuje u 0,3% w grupie wiekowej 41-50 lat, do 7% w grupie wiekowej 61-70 lat.
Do rozpoznania przewlekłej niewydolności żylnej zazwyczaj wystarczy badanie fizykalne, a więc zwykły ogląd. Choroba ta daje wyjątkowo charakterystyczne zmiany, zwłaszcza na łydkach. Do oceny zaawansowania i zajęcia poszczególnych części układu żylnego można stosować próby czynnościowe, takie jak próba Perthesa czy próba Pratta. Polegają one na sprawdzeniu drożności żył.
Przykładowo, próbę Perthesa wykonuje się następująco: u stojącego badanego, u którego są wypełnione żylaki, zakłada się opaskę uciskową powyżej kolana – w części bliższej uda. Następnie poleca się kilkakrotnie szybko wspiąć się na palce. O drożności żył głębokich i perforatorów świadczy zapadnięcie się żylaków. Obecnie metodą referencyjną jest wykonanie badania USG z kolorowym dopplerem.
Zobacz również:
Najczęstszymi objawami tej choroby są:
- uczucie ciężkich nóg, ustępujące lub znacznie zmniejszające sie po odpoczynku, zwłaszcza z uniesionymi kończynami;
- kurczowe bóle łydek, nasilające się w nocy lub w pozycji stojącej i siedzącej i przy upałach, uczucie rozpierania łydek;
- ból wzdłuż przebiegu żyły;
- zespół niespokojnych nóg;
- świąd skóry.
Jeżeli choroba jest słabo rozwinięta lekarze zazwyczaj polecają pacjentom zmianę trybu życia – zwiększenie aktywności fizycznej, zwłaszcza częstsze spacery czy pływanie. Ważne jest też aby mieć odpowiednie stanowisko pracy, wygodne, nie zmuszające do bardzo długiego przebywania bez ruchu.
W przypadkach większego zaawansowania choroby stosuje się opaski i pończochy uciskowe. W najcięższych wypadkach stosuję się leczenie chirurgiczne, polegające na operacyjnym udrożnieniu i wzmocnieniu żył.
Autor:
Bartłomiej Cerek