Przyczyny świńskiej grypy
O wirusie świńskiej grypy słyszymy w ostatnich latach dość często. To Światowa Organizacja Zdrowia przyznaje, że rozpowszechnianie się wirusa H1N1 jest nie do zatrzymania, to znowu, że ponad 100 krajów zgłasza obecność wirusa. Zwiększanie się ilości zachorowań nie oznacza oczywiście, że wirus pochłania setki tysięcy ludzi. Większość chorych zdrowieje już po tygodniu.
Czym jest wirus H1N1 i jakie są jego przyczyny?
Wirus H1N1 wśród zwierząt
Wirus świńskiej grypy najczęściej atakuje świnie. U świń hodowanych do zarażenia wirusem najczęściej dochodzi w Europie, Japonii, Tajwanie, Chinach, Afryce Południowej, Kanadzie, Meksyku oraz środkowozachodniej części USA. Najczęściej do zachorowań dochodzi jesienią oraz zimą. Objawy grypy nabytej od świni (wywołanej przez świńskie szczepy wirusa) przypominają objawy zwykłej ludzkiej grypy sezonowej i obejmują dreszcze, gorączkę, ból gardła, ból głowy, bóle mięśni, kaszel, osłabienie i uczucie ogólnego rozbicia. Wirus przechodzi więc ze świni na człowieka.
Wirus H1N1 wśród ludzi
Objawy świńskiej grypy są podobne do objawów grypy sezonowej, ale trzeba zaznaczyć, że wirus H1N1 jest znacznie groźniejszy od wirusa grypy sezonowej. Trzeba pamiętać, że samodzielne odróżnienie objawów wirusa świńskiej grypy od zwykłej grypy jest bardzo trudne. Bez konsultacji z lekarzem zidentyfikowanie wirusa jest niemożliwe. Poniżej przypominamy charakterystyczne objawy zwykłej grypy i świńskiej grypy (w razie wystąpienia takich objawów nie należy ich lekceważyć, ale natychmiast udać się do lekarza).
Zobacz również:
Objawy zwykłej grypy:
- brak apetytu;
- poczucie wyczerpania;
- najbardziej typowym objawem są bóle mięśni i stawów;
- nieżyt nosa;
- suchy kaszel;
- bóle głowy;
- gorączka powyżej 38°C.
Objawy świńskiej grypy:
- brak apetytu;
- poczucie wyczerpania;
- bóle mięśni i stawów;
- katar;
- suchy kaszel;
- bóle głowy;
- wysoka gorączka.
Jak widać – objawy zwykłej i świńskiej grypy są identyczne. Przy świńskiej grypie mogą dodatkowo wystąpić następujące objawy:
- ból w okolicy ucha;
- nudności;
- biegunka;
- wymioty;
- sztywność;
- utrata przytomności;
- dezorientacja.
Zakażenie wirusem świńskiej grypy
Wirus H1N1 roznosi się drogą kropelkową w czasie podczas kaszlu i kichania, wirus ten przenoszony jest poprzez kontakt ze śliną, krwią, kałem, wydzieliną z nosa. Najczęściej na świńską grypę chorują ludzie w przedziale wiekowym 25 – 45. Wysokie ryzyko zachorowania dotyczy ludzi z chorobą płuc, astmą i chorobami układu krążenia. Osoby otyłe i kobiety w ciąży są również mocno narażone na zachorowanie.
Profilaktyka świńskiej grypy
Zgodnie ze wskazaniami Światowej Organizacji Zdrowia należy unikać przytulania, całowania, uścisków dłoni podczas spotkań, należy często myć ręce za pomocą mydła, jak też używać chusteczek higienicznych podczas kaszlu i kichania, a przede wszystkim należy unikać dotykania oczu i ust nieumytymi dłońmi.
Autor: Albert Bąk
Źródło:
http://www.biomedical.pl/zdrowie/objawy-swinskiej-grypy-334.htmll