Różne teorie na temat starzenia się
Starzenie się jest procesem osłabienia witalności życiowej. Większość z nas stara się jak najdłużej zachować młodość stosując różnego rodzaju zabiegi takie jak np. używanie odpowiednich kosmetyków. U każdego człowieka proces starzenia przebiega w różny sposób. Zależy to od uwarunkowań genetycznych, a także środowiskowych.
Teoria wolnych rodników
Teoria ta zakłada, że głównym powodem występowania oznak starzenia się jest obecność wolnych rodników, a w szczególności rodników tlenowych. Wysoce aktywne rodniki wchodzą z łatwością w reakcje z innymi związkami, które występują w naszych komórkach. Prowadzi to do utraty funkcjonalności i degradacji białek, kwasów nukleinowych, a także lipidów.Powstanie wolnych rodników jest procesem jak najbardziej naturalnym. Jednak różnorakie czynniki mogą wpłynąć na przyspieszenie tego procesu. Niewłaściwa dieta, papierosy oraz nadużywanie alkoholu powodują szybsze starzenie się organizmu. Warto zwrócić uwagę na jakość oraz ilość produktów, które spożywamy.
Wolne rodniki powodują uszkodzenia struktur komórkowych, co prowadzi do ich poważnej dysfunkcji. Jest to przyczyną ich słabszej regeneracji przez co proces ich odbudowy trwa znacznie dłużej niż normalnie.
Zobacz również:
- Co robić w przypadku sepsy?
- Brak wapnia a osteoporoza
- Posocznica - czynniki ryzyka, objawy, leczenie
- Niedoczynność przysadki - przyczyny, objawy, leczenie
- Kamica żółciowa - czynniki ryzyka, objawy, leczenie
- Pancytopenia - przyczyny, objawy, leczenie
- Choroba Cushinga
- Rak gruczołu krokowego - przyczyny, objawy, powikłania
Skutecznymi przeciwnikami wolnych rodników są antyoksydanty, które przekształcają je w normalne cząsteczki. Do typowych antyoksydantów należą przede wszystkim witaminy C,E, beta karoten, a także melatonina.
Teoria genetyczna
Za proces starzenia odpowiadają również czynniki genetyczne. Funkcje twardego dysku na którym zostały zapisane wszystkie informacje pełni nasze DNA. Zawiera ono także geny określające tempo oraz charakter jego przebiegu.Oczywiście dobre geny nie dają nam stuprocentowej pewności, ponieważ są narażone na działanie innych czynników. Są to zazwyczaj substancje zawarte w spożywanych przez nas produktach, a także negatywny wpływ toksyn, zanieczyszczeń oraz promieniowania.
Teoria telomerazy dotyczy uszkodzenia genów. Sekwencje kwasów nukleinowych, czyli telomery skracają się przy każdym podziale komórki. Powoduje to poważne uszkodzenie struktur komórkowych, co skutkuje utrudnieniami w procesie podziału komórek.
Teoria ograniczonego podziału komórki
Ludzka komórka jest wstanie podzielić się 50 razy, po czym następuje jej obumarcie. Okazuje się, że stan komórki jest wynikiem naszego sposobu odżywiania. Niedożywione komórki dzielą się znacznie wolniej. Odpowiednia dieta i restrykcje kaloryczne powinny skuteczne spowolnić ich podział.Teoria błonowa
Wraz z upływem czasu błony komórkowe zawierają coraz mniej tłuszczów oraz wody. Prowadzi to do ich zbicia i tym samym pogorszenia się pełnionych funkcji. Znacznemu pogorszeniu ulega proces transportu określonych substancji.Taki stan rzeczy powoduje nagromadzenie się w naszych komórkach toksyn. Jedną z takich toksyn jest lipofuscyna. Zbiegiem lat jest jej co raz więcej w naszym mózgu, skórze oraz sercu.
Teorie starzenia się organizmu wyjaśniają i tym samym pomagają ludziom zrozumieć mechanizmy tego procesu. Na przestrzeni lat powstało ich dziesiątki i każda z nich odnosiła się do innego aspektu. Często są one powiązane z różnymi czynnikami, których nie można wykluczyć, a które mają znaczy wpływ na przebieg całego procesu. Należą do nich przede wszystkim właściwie zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu czy odrzucenie różnego rodzaju używek.