Jak zapobiegać chorobom serca?
Serce to jeden z najważniejszych narządów w organizmie człowieka. Pompuje krew i daje nam życie. Niestety narażone jest na liczne choroby, te mniej i bardziej groźne, które mogą mu zaszkodzić, a czasem spowodować nieodwracalne konsekwencje.
Wiele osób korzysta z pomocy lekarza dopiero w momencie, kiedy pojawia się ból. Czasem może być to za późno, nigdy nie wiadomo jaka choroba może zaatakować. Najrozsądniej jest zapobiegać niż leczyć. Uniknie się wtedy samej choroby, kosztów leczenia i zaoszczędzi jeszcze więcej zdrowia, a to najważniejsze. Choroby serca mogą być mniej lub bardziej niebezpieczne, zaliczać można do nich liczne nowotwory czy guzy. W niektórych sytuacjach problemy wynikają nawet z samej diety, zwłaszcza u osób otyłych, które skarżyć się mogą między innymi na problemy z oddychaniem.
Dieta zapobiegawcza
Pierwszym czynnikiem jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Wiele osób nie zwraca uwagi na to, co jada, serwując swojemu organizmowi nadmiary tłuszczów zwierzęcych i chemicznych środków, które znajdują się zwłaszcza w produktach długoterminowych i popularnych mrożonkach. W diecie zapobiegawczej, która chronić ma serce przed chorobami ważne jest to, by zachować racjonalność i nie przesadzać w spożywaniu tych najbardziej tłustych produktów. Cholesterol i otyłość, są czynnikami, które w dużej mierze przyczyniają się do powstawania chorób serca. Kolejnym elementem są fast foody, które są w ostatnich czasach tak bardzo modne. Wiele osób nie ma czasu na gotowanie w domu i wybiera właśnie ten rodzaj pożywienia, co jest ogromnym błędem. Wiadomo, że od czasu do czasu można pozwolić sobie na takie jedzenie, tak samo jak na przygotowanie czegoś bardziej tłustego, ważne jednak, by taki rodzaj pożywienia nie stanowił głównego dania każdego dnia.
Zobacz również:
Jakie produkty należy ograniczyć?
- Cukier,
- miód,
- tłuste mięso,
- tłuste rosoły,
- boczek,
- tłuste pieczywo,
- majonez,
- margaryna,
- masło,
- śmietana.
Sport zapobiega chorobom
Kolejnym ważnym elementem zapobiegawczym jest sport. W momencie, kiedy ktoś chce pozwolić sobie częściej zjeść coś smaczniejszego i tłustszego, odpowiednia aktywność fizyczna pozwoli pozbyć się części cholesterolu i tłuszczu z organizmu. Aktywność fizyczna powinna być obowiązkowa dla każdego, oczywiście w innym stopniu dla starszych, a w innym dla młodszych. Jeżeli połączy się aktywności fizyczną i zbilansowaną dietę, to ryzyko chorób serca znacznie spada, ale nie tylko serce na tym zyskuje, cały organizm również, umysł, koncentracja, kości, mięśnie – rzecz biorąc, dzięki aktywności człowiek czuje się lepiej i jest zdrowszy.
Papierosy i alkohol
Używki w dużym stopniu przyczyniają się do chorób. Mogą wywoływać powstanie nowotworu, a zwłaszcza papierosy i alkohol. Lamka wina nikomu nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Jednak spożywanie trunków w dużych ilościach to ogromne ryzyko powstania licznych chorób. Również papierosy są kolejnym czynnikiem, które w ogromnym stopniu zanieczyszczają nasz organizm w dużej mierze przez nikotynę, która jest w nich zwarta. Jeżeli ktoś chce zadbać o swoje serce, to jak najszybciej musi pozbyć się nałogu palenia papierosów.
Zapobieganie chorobom serca
Aby odpowiednio zapobiec chorobom serca, które nie są uwarunkowane genetycznie, należy zdrowo się odżywiać i dbać o aktywność fizyczną. W gruncie rzeczy, to nie są żadne wyrzeczenia. To coś co, powinno być uwarunkowane biologicznie i przechodzić z pokolenia na pokolenie. W zapobieganiu chorobom należy głównie nie przesadzać z tłustym jedzeniem, a przy okazji trochę poćwiczyć. Niestety, niektóre choroby uwarunkowane są genetycznie. Mimo tego, że nie da im się całkowicie zapobiec, to można je ograniczyć właśnie dzięki diecie i aktywności fizycznej, więc po raz kolejny pokazuje to istotę, jak ważne są te dwa czynniki w życiu człowieka.