Zapalenie mięśnia sercowego - przyczyny, objawy, leczenie
Zapalenie mięśnia sercowego to proces zapalny mięśnia sercowego, w którym dochodzi do zniszczenia jego części i przez to do wielu zaburzeń jego funkcji. Chorobę tę niełatwo zdiagnozować. Często przechodzi się ją bezobjawowo, co wcale nie oznacza, że nie zostawia po sobie trwałego śladu. Ujawnia się ono dopiero po czasie. Zawsze osłabia serce, czasem jedynym ratunkiem dla chorego pozostaje już tylko jego przeszczep.
Przyczyny
Bywa najczęściej następstwem infekcji wirusowych, bakteryjnych, pasożytniczych. Jak zauważono szczególnie powiązany z mięśniem sercowym jest wirus Coxsackie, a także adenowirusy, wirus zapalenia wątroby typu C, cytomegalia, wirus ECHO, ospa wietrzna, wirusy grypy i inne. Nieinfekcyjnymi przyczynami choroby mogą okazać się choroby autoimmunologiczne: nadczynności tarczycy, cukrzyca, sarkoidoza oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Dojść do zapalenia może również w przypadku wrażliwości organizmu na podawane leki, metale ciężkie, promieniowanie. Może być również następstwem nałogowego przyjmowania kokainy. Zwykle winna bakteria atakuje bezpośrednio dane komórki. Bakterie np. z niewyleczonej skóry, jeśli nie podoła im układ odpornościowy, mogą trafić do serca i w dogodnym czasie osłabienia organizmu, rozwiną się, zapoczątkowując proces zakrzepowo-zapalny.Objawy
Często przy chorobie nie występują jakieś charakterystyczne objawy. Diagnozę postawić można dopiero po specjalistycznych badaniach. Zapalenie mięśnia sercowego występuje najczęściej jako powikłanie po infekcjach wirusowych, dlatego, też warto zwrócić uwagę na swoje serce zaraz po przebytych tego typu chorobach. Objawy zwykle początkowo są podobne do tych przeżywanych podczas pierwotnej infekcji, dopiero po kilku dniach, tygodniach mogą pojawić się te typowo sercowe. Do tych należą: duszności, unikanie aktywności, fizycznej, zmęczenie, kołatanie serca, odczuwane szybsze bicie serca, bóle w klatce piersiowej, gorączka. Chorzy skarżą się też często na objawy grypopodobne: kaszel, stan podgorączkowy, ból gardła.Zobacz również:
Choroba może minąć samoistnie, ale może też doprowadzić do ciężkiej niewydolności serca i w rezultacie- zgonu. Biopsja mięśnia sercowego pozwala stwierdzić zapalenie i także zidentyfikować odpowiedzialny za nie wirus.
Leczenie
Rozpoznanie choroby nie jest łatwo. Również z tego względu, ze zapalenie często dotyczy ludzi młodych, których serca zwykle z góry uważa się za mocne, chyba, że objawy są jednoznaczne. Niestety jednak rzadko takie bywają. Martwicę komórek i naciek zapalny stwierdza się za pomocą obrazu mikroskopowego. Niezbędna jest biopsja. Można też obserwować wirusy pod mikroskopem elektronowym, których obecność rozpoznaje się na podstawie ich materiału genetycznego w bardzo skomplikowanych badaniach genetycznych.W przypadku piorunującego przebiegu choroby kardiolodzy nie są w stanie powstrzymać namnażające się wirusy. Leczenie polega wówczas na podtrzymywaniu działania układu krążenia. W tym celu nawadnia się organizm i podaje leki odkurczające naczynia i podwyższające ciśnienie krwi. Na martwicę komórek mogą pomóc już tylko kardiochirurdzy. Stosują oni urządzenia, które wspomagają pracę serca tzw. zewnętrzne sztuczne serce, pompę wspomagającą lewą komorę bądź całe serce.
Komórki uszkodzone nie mają umiejętności regenerowania się, ale za to zdrowe mogą powiększać swoją powierzchnię, przejmować pewne funkcje chorych. Działania lekarzy koncentrują się często na przygotowaniu chorego do transplantacji.
Autor:
Kazimiera Magda