Toksoplazmoza - rodzaje, objawy, leczenie
Toksoplazmoza wywołana jest przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Można wyróżnić 2 główne postacie choroby: nabytą i wrodzoną. Postać nabyta występuje głównie wśród ssaków i ptaków. Najczęściej źródłem zakażenia jest kot.
Występują dwie ludzkie postacie pasożyta: wolna i otorbiona. Pasożyty znajdujące się w przewodzie pokarmowym przemieszczają się do błony podśluzówkowej jelit, a następnie drogą limfatyczną i krwionośną do tkanek różnych narządów. W tkankach powstają ogniska zapalno – martwicze, mogące powodować objawy chorobowe lub prowadzić do powstania różnych zespołów chorobowych.
Przebieg toksoplazmozy zależny jest od umiejscowienia zmian w narządach.
Objawy i przebieg toksoplazmozy w poszczególnych rodzajach toksoplazmozy:
- W większości przypadków pojawia się postać węzłowa. Charakterystyczne jest powiększenie węzłów chłonnych, przede wszystkim szyjnych i karkowych. Węzły nie powodują bólu, nie ulegają ropieniu, są jednak twardsze niż zwykle. Pozostałe objawy to bóle głowy, stawów, stan podgorączkowy oraz nadmierna potliwość. Niekiedy występują objawy oponowe, a także wysypka plamisto – grudkowa.
- Toksoplazmoza oczna – polega na występowaniu zmian na dnie oczu, w postaci zapalenia siatkówki i naczyniówki. Zaburzenia te powodują problemy z widzeniem.
- Toksoplazmoza wielonarządowa – charakteryzuje się ciężkim przebiegiem z występującym zapaleniem opon i mózgu, płuc, mięśnia sercowego innymi zmianami narządowymi. Bardzo rzadko występuje o dorosłych.
- Toksoplazmoza przewlekła – pojawiające się i zanikające gorączki, bóle stawy i mięśni, bóle głowy, niewielkie powiększenie węzłów chłonnych i wątroby, problemy z miesiączkowaniem.
- Toksoplazmoza wrodzona – stan dziecka zależny jest od okresu, w którym płód został zakażony. Jeżeli do zakażenia doszło w środkowym okresie ciąży u dziecka występują zwapnienia śródmózgowe, blizny pozapalne siatkówki i naczyniówki oka, wodogłowie oraz upośledzenie psychiczne. W przypadku zakażenia w końcowym okresie ciąży u dziecka pojawia się zapalenie mózgu oraz zaburzenia innych narządów. W niektórych przypadkach choroba ujawnia się dopiero po dłuższym okresie.
Zobacz również:
Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej farmakoterapii. Podaje się sulfonamidy, antybiotyki i witaminy. W przypadku toksoplazmozy ocznej konieczna jest pomoc okulisty. Kobiety ciężarne zażywają jedynie antybiotyk spiramycynę.