Szukaj

Katar - przyczyny, objawy, leczenie

Nieżyt nosa to nic innego jak „popularny” wszystkim katar. Jego główną przyczyną są wirusy, które drogą kropelkową są zazwyczaj przenoszone. Najprostszym sposobem uniknięcia infekcji jest unikanie osób zarażonych.

Podziel się
Kichająca kobieta adstone.pl

Na początku katar jest bardziej płynną substancją o jasnym, przeźroczystym kolorze. Z biegiem czasu jednak gęstnieje, a jego kolor staje się bardziej zielono-żółtawy. Katar trwa zazwyczaj od 5 do 7 dni. Zdarzają się sytuacje, kiedy czas jego trwania wynosi nawet 10 dni. Jeżeli znacząco nie przekracza tego okresu, to zazwyczaj wystarcza lekkostrawna dieta i duże ilości wody. Jeżeli okres ten znacząco się wydłuża, to konieczna powinna być wizyta u lekarza.

Przyczyny kataru

W jamie nosowej, a konkretnie na powierzchni jamy nosa znajduje się błona śluzowa, która pokryta jest specjalną warstwą ochronną śluzu. Śluz ten odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż neutralizuje wirusy oraz bakterie, które praktycznie każdego dnia atakują ludzki organizm. Prócz tego, istotne są jeszcze gruczoły błony śluzowej które oczyszczają i ogrzewają wdychane przez nas powietrze. Infekcja wirusowa jamy nosa powoduje, że prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej nosa ulega zaburzeniu. Wtedy  pojawiają się skurcze naczyń, które powodują nieodpowiednie ukrwienie się i w konsekwencji, powoduje to pogorszenie jakości ochronnego śluzu. Wtedy wirusy mogą z łatwością przedostać się do organizmu i zainfekować go. Dodatkowymi przyczynami, które powodują zmiany w śluzówce i jednocześnie mogą być w konsekwencji przyczynami kataru są między innymi:

  • Wychłodzenie organizmu,
  • niska odporność organizmu,
  • przeziębienie,
  • przemęczenie lub przepracowanie fizyczne,
  • niedożywienie,
  • stres.

Zobacz również:

Objawy kataru

Rhinowirusy są najczęściej odpowiedzialne za katar. Od momentu ich infekcji organizmu, mija 24 a nawet 48 godzin do pojawienia się pierwszych objawów. Następnie pojawić się może kichanie, drapanie w nosie jak i nawet gardle. Następnie błona śluzowa nosa zaczyna być przekrwiona i pojawia się obrzęk. Następnie pojawiają się trudności w oddychaniu przez nos, co jest spowodowane zatkaniem i brakiem drożności jamy nosowej. Najprościej mówiąc, pojawia się wydzielina, która uniemożliwia prawidłowe oddychanie. Po czym pojawia się uczucie ucisku. Najczęściej w okolicach zatok szczękowych lub czołowych. Często również występuje łzawienie. Zainfekowana osoba bardzo często odczuwa też spadek apetytu. Pojawiają się też bóle głowy, kostnostawowe i pogorszone samopoczucie.

Bardzo ważna jest również struktura i kolorystyka wydzieliny nosowej. Jeżeli jest rzadka i półprzeźroczysta albo przeźroczysta to prawdopodobnie jest to przyczyny infekcji wirusowej. W sytuacji, kiedy wydzielina jest gęsta, a kolor żółto-zielony – jest to infekcja bakteryjna. Czasem pojawia się również wydzielina zielono-brunatna, która oznaczać może zapalenie zatok. Najbardziej niebezpiecznym objawem jest pojawienie się krwi z nosa. Taki symptom może oznaczać nawet, na przykład gruźlicę.

Leczenie kataru

Nie istnieją środki farmakologiczne, które potrafią zapobiec rozwojowi kataru. Leczenie polega głównie na łagodzeniu objawów, czyli skutków nieżytu nosa. Choroba ta jest jednak stosunkowo niegroźna, choć nieleczona może skutkować nawet zapaleniem zatok, uszu a nawet oskrzeli czy płuc.

Głównymi metodami leczenia są:

  • kropelki do nosa,
  • tabletki do ssania oraz płyny do płukania gardła,
  • witamina c,
  • preparaty do smarowania nosa zawierające wazelinę,
  • inhalacje na katar (dostępne w aptekach),
  • częste wydmuchiwanie nosa.

Mimo tego, że katar jest powszechną infekcją i zazwyczaj nie przynosi żadnych skutków ubocznych, to nie powinno się lekceważyć tej infekcji. Zalecane jest leczenie lub najlepiej konsultacja u lekarza.