Rak żołądka
Nowotwory stanowią obecnie drugą z największych przyczyn zgonów w Polsce. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje rak. Pamiętajmy, że stanowi on pojęcie węższe. Jest to pewien rodzaj nowotworu złośliwego. Zajmijmy się zatem jednym z rodzajów tego schorzenia, jakim jest rak żołądka.
Przyczyny raka żołądka
Podstawowy czynnik, wywołujący tego rodzaju nowotwór, to genetyka. Jeśli w naszej rodzinie ktoś chorował na raka żołądka, to prawdopodobieństwo zachorowania jest dość duże. Może wzrosnąć nawet dwukrotnie lub trzykrotnie. Jest to bowiem choroba, przekazywana genetycznie. Prawdopodobieństwo jest także większe, kiedy jesteśmy starsi (około 70 – 74 lat). Warto też mieć na uwadze fakt, ze ryzyko wystąpienia wzrasta dwukrotnie w przypadku mężczyzn.
Można także podejść do sprawy z innego punktu widzenia. Mianowicie zastanówmy się jakie są przyczyny raka żołądka, ze względu na jego powstawanie. Nowotwór ten ma swój początek w błędzie, zawartym w naszym DNA. Ten błąd powoduje, że komórki, które normalnie by umarły, pozostają w organizmie. Z nich właśnie powstają struktury nowotworowe.
Objawy raka żołądka
Najbardziej chyba oczywistym symptomem choroby jest ból żołądka. Nie jest to jednak jedyny objaw. Występuje także nieustanna zgaga, a także niestrawność. Mogą również pojawić się przewlekłe i, powstałe z niewyjaśnionych przyczyn, mdłości. Kolejnym objawem jest niezamierzony spadek wagi, a także długotrwałe wymioty. Może się również pojawić zmęczenie i uczucie pełności po zjedzeniu niewielkiej ilości pokarmu.
Zobacz również:
- Ostre biegunki zakaźne u niemowlaków
- Zgaga przyczyny
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego
- Zapalenie żołądka - rodzaje, przyczyny, objawy
- Zaparcie - przyczyny, objawy, leczenie
- Uchyłkowatość i zapalenie uchyłków
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie
W bardziej zaawansowanych przypadkach może dojść do wymiotowania krwią lub bólu żołądka po spożyciu posiłku, czy innych poważniejszych dolegliwości. Ponieważ niepokojące objawy występują dopiero w późnym stadium raka żołądka, kiedy komórki nowotworowe są już dużych rozmiarów, to warto skierować się do lekarza już przy wykryciu pierwszych niepokojących objawów.
Diagnozowanie choroby
Kiedy już zdecydujemy się na wizytę u lekarza, warto żebyśmy poznali metody, którymi dokonać on może diagnozy. Przede wszystkim powinien zastosować gastroskopię. Jest to metoda obserwacji wnętrza żołądka, poprzez wprowadzenie do środka organizmu specjalnego urządzenia monitorującego. Dzięki temu lekarz może dostrzec komórki nowotworowe w żołądku. Podczas badania, jeśli nie widać tych obszarów gołym okiem, powinno się wykonać biopsję. Polega ona na pobraniu fragmentu tkanki żołądka i poddania go analizie laboratoryjnej. To najlepsza metoda identyfikacji raka żołądka.
Inne sposoby, nieco mniej skuteczne, to specjalne prześwietlenie, czy tomograf komputerowy. Te metody pozwolą nam na wykrycie komórek nowotworowych, bez konieczności zaglądania do wnętrza organizmu. Innym, bardziej inwazyjnym sposobem, jest chirurgiczne sprawdzenie obecności komórek nowotworowych. Ewentualne zmiany są widoczne na monitorze, dzięki zastosowaniu specjalnej kamery podczas zabiegu.
Leczenie i prognoza
Rak żołądka jest nowotworem złośliwym. Oznacza to, że stanowi poważne zagrożenie dla życia. Istnieją jednak sposoby na pozbycie się go. Pierwszym z nich jest operacyjne usunięcie nowotworu. Czasem trzeba usunąć także część lub cały żołądek. W zaawansowanych przypadkach taki zabieg nie przyniesie poprawy stanu zdrowia, ale może złagodzić występujące objawy. Inną metodą jest radioterapia, czy chemioterapia, dość powszechne w leczeniu nowotworów. Lekarz może także przepisać inne leki, żeby złagodzić objawy choroby.
Prognoza na przyszłość nie jest jednak zbyt optymistyczna. Wykryty w późnym stadium, rak żołądka jest praktycznie nieuleczalny. Nie należy jednak rezygnować z leczenia, gdyż może ono ulżyć w naszych objawach. Warto także uważnie obserwować siebie i udać się do lekarza, gdy wystąpią pierwsze objawy. Należy to zrobić szczególnie wtedy, gdy jesteśmy w grupie ryzyka. Pamiętajmy, że wcześnie wykryty rak żołądka może być skutecznie wyleczony.
Autor: Rafał Tomczak