Zgaga przyczyny
Zgaga to choroba układu pokarmowego, która objawia się uczuciem pieczenia, którego lokalizacja najczęściej znajduje się za mostkiem. Fachowo określana jest jako choroba refluksowa, bo główną przyczyną pieczenia jest cofanie się kwaśnych soków żołądkowych.
Choroba dotyczyć może osób w każdym wieku. Najczęściej jednak pojawia się po 50. roku życia. Występuje głównie po spożyciu ostrego lub wysoko tłuszczowego posiłku, jednak u niektórych osób pojawiać się może codziennie, co jest bardzo uporczywe. Zgagę najczęściej odczuwa się w w okolicach klatki piersiowej, gardła czy nadbrzuszu. W bardziej skrajnej postaci można odczuwać ból w gardle, krtani czy kącikach żuchwy. Refluks kwasów wywołany może być również przewlekłym i uporczywym kaszlem. Najczęściej jednak pojawia się jako uczucie silnego pieczenia.
Przyczyny zgagi
Najczęstszą przyczyną pojawienia się zgagi jest spożycie tłustego lub ostrego posiłku. Przeżuty pokarm trafia najpierw do przełyku. Potem trafia do żołądka, gdzie zostaje poddany neutralizacji przy działaniu kwasów trawiennych. Z żołądka powinien trafić do jelit, jednak gdy organizm ma osłabiony końcowy zwieracz w przełyku lub wypełniony żołądek, to pokarm ten zaczyna wracać. To jest właśnie refluks, który powoduje pieczenie w okolicy mostka i w wyższych rejonach ciała. Te odczucia pieczenia powodują powracające składniki w żołądku które dodatkowo, wymieszane są z enzymami trawiennymi i sokami żołądkowymi.
Zobacz również:
- Zapalenie żołądka - rodzaje, przyczyny, objawy
- Refluks żołądkowo – przełykowy i zapalenie przełyku
- Zaparcie - przyczyny, objawy, leczenie
- Rak żołądka
- Ostre biegunki zakaźne u niemowlaków
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - przyczyny, objawy, leczenie
- Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- Zakażenia bakteryjne przewodu pokarmowego
Po czym nasila się zgaga?
Warto również dodać, że objawy zgagi nasilają się po wykonywaniu intensywnych czynności, takich jak ciężka i fizyczna praca. Częste schylanie się również wzmacnia natężenie objawów. Popijanie i tak tłustych posiłków napojami wysoko gazowanymi i z wysoką zawartością cukru to kolejny powód refluksu.
Jak złagodzić zgagę?
Po pojawieniu się zgagi, najprostszą metodą jest przyjęcie leku neutralizującego jej objawy. Leki obniżają produkcję kwasów w żołądku, co w efekcie przynosi ulgę w uczuciu pieczenia. Najlepszym jednak rozwiązaniem będzie wizyta u lekarza. Zgaga w rzadkich przypadkach może przyczyniać się nawet do zaburzenia łaknienia. Podczas wizyty u lekarza, zapewne przeprowadzony będzie wywiad w którym specjalista wypytywać będzie o codzienne odżywianie. Jest to o tyle istotne, że to dieta zazwyczaj jest główną przyczyną zgagi. Zapewne pierwszą czynnością jaką wykona, będzie przypisanie odpowiedniej diety. Następnie w razie potrzeby, może wypisać receptę na odpowiednie leki obniżające poziom kwaśnych soków żołądkowych.
Czy zgaga może być niebezpieczna?
Jak już zostało wspomniane wcześniej, zgaga w rzadkich przypadkach może być niebezpieczna. Zaburza proces łaknienia, trawienia, powoduje niedokrwistość czy spadek masy ciała. Występuje to zwłaszcza u osób po 40. roku życia. Z tego powodu, zaleca się wizytę u lekarza.