Szukaj

Zapalenie migdałków

Zapaleniem migdałków najczęściej kojarzone jest z dziećmi, jednakże występuje ono także u dorosłych. Jest to przewlekły stan zapalny, za który odpowiadają bakterie. Choroba ta jest o tyle poważna, że w przypadku braku leczenia, może się skończyć różnymi powikłaniami.

Podziel się
Wewnętrzna strona gardła Fot. Geo Okretic / sxc.hu

Zapalenie migdałków możemy podzielić na anginę, czyli zapalenie migdałków podniebiennych, zapalenie migdałka gardłowego oraz zapalenie migdałka językowego.

Angina u dorosłych

Angina to choroba bardzo często spotykana, jednakże jej przebieg jest bardzo ciężki i bolesny dla pacjenta. Chory odczuwa podwyższoną temperaturę ciała, silny ból gardła, dreszcze oraz trudności w przełykaniu pokarmów. Leczenie anginy polega na przyjmowaniu antybiotyków. Angina wbrew pozorom może doprowadzić do bardo poważnych skutków, jakimi są m.in. sepsa, zapalenie mięśnia sercowego czy ropnia zagardłowego lub jamy ustnej. Zapalenie migdałków podniebiennych bardzo często występuje wśród osób dorosłych, stąd stwierdzenie, że zapalenie migdałków mają tylko dzieci jest błędne. Długotrwała angina może przerodzić się w przewlekłe zapalenie migdałków podniebiennych, które charakteryzuje się tym, że pacjenci uskarżają się na ból głowy, gardła, nawracające się zapalenie migdałków czy powiększenie węzłów chłonnych. Lekarze doradzają, że w takim przypadku najbardziej skuteczną metodą, jest usunięcie migdałków podniebiennych.

Tonsillektomia

Jest to zabieg polegający na usunięciu migdałków podniebiennych. Najczęściej skierowanie na taki zabieg otrzymują osoby, u których stwierdza się często nawracającą anginę, przewlekłe zapalenie migdałków, a także takie osoby wobec, których istnieje przypuszczenie wystąpienia guza migdałków. Zabieg taki może odbywać się zarówno w znieczuleniu miejscowym jak i ogólnym. Najczęściej po takim wypadku przez 14 dni pacjent musi przyjmować jeszcze antybiotyki. Krwawienie jest najczęściej notowanym powikłaniem po tonsillektomii, dlatego też pacjenci przez pewien czas powinni o siebie zadbać i nie wysilać się. Czasami także jednym z powikłań są problemy z oddychaniem podczas snu.

Angina u dzieci

Zasadniczo zapalenie migdałków najczęściej występuje u dzieci z tego względu, że wraz z rozwojem dziecka, migdałek zanika. U dzieci objawia się ono trudnościami z przełykaniem, a co za tym idzie brakiem apetytu, katarem, bólem gardła i ucha. W przypadku tego typu zapalenia migdałków stosowanie antybiotyków nie jest najwyższą koniecznością, ponieważ najczęściej mają one podłoże wirusowe, więc początkowo można stosować płukanie gardła szałwią, która ma za zadanie odkazić. Obok przyczyn wirusowych, występuje także zagrożenie bakteryjne, lecz wtedy łatwo to można rozpoznać po białym nalocie na migdałkach. Dziecku powinny być podawane probiotyki, aby flora bakteryjna była ciągle odbudowywana. Pokój dziecka powinien być maksymalnie nawilżony, aby łatwiej się oddychało.

Trzeci migdał

W kontekście dzieci bardzo często słyszy się o możliwym wycięciu trzeciego migdała oraz problemów z tym związanych. Mało, kto jednak wie, czym on jest. Trzeci migdał, czyli tak naprawdę, migdał gardłowy to miejsce, w którym skupiona jest tkanka chłonna ( w górnej części, nosogardla). Najczęstszą przyczyną zapalenia migdałka gardłowego są problemy dróg oddechowych, które ciągle powracają. Objawami zapalenia trzeciego migdała jest nawracające się zapalenie gardła, temperatura ciała dziecka może wynosić nawet 39 stopni. Charakterystyczne jest to, że dziecko u którego stwierdzić można zapalenie trzeciego migdała, w nocy śpi z otwartą buzią, a bacznie obserwujący go rodzice zauważą, że w dzień również dziecko chodzi z otwartą buzią. Początkowo lekarze nie stosują antybiotyków, lecz działają zachowawczo, aby móc zobaczyć jak sytuacja będzie się rozwijała, gdyż nie ma sensu od razu brać małego dziecka na zabieg. Samo usunięcie, jeżeli zajdzie już taka konieczność, trwa stosunkowo krótko. Dziecko jest pod ogólnym znieczuleniem, a usunięcie odbywa się przez jamę ustną. Jak każdej operacji, także zabiegowi adenotomii mogą towarzyszyć powikłania, którymi najczęściej są m.in. krwawienie z nosa czy infekcje w obrębie ran pooperacyjnych.

Angina jest chorobą bardzo poważna, której zbagatelizowanie, może mieć bardzo negatywne skutki w przyszłości. Trzeba pamiętać, że jeżeli zobaczymy u dziecka któreś z objawów, trzeba od razu udać się do lekarza na odpowiednie badania, aby oszczędzić maluchowi długich cierpień, a w rezultacie nawet zabiegu.

Marta Dudek