Szukaj

Zastrzyki na alergię

Miliony Niemców reagują na pyłki, składniki żywnościowe czy zwierzęta katarem, wysypką lub dusznościami. Naukowcy odkrywają coraz to nowsze i skuteczniejsze leki.

Podziel się
Zastrzyk sxc.hu
Rodzina Adama Irisa dobrze wie o tym, ponieważ każda osoba w rodzinie jest na coś uczulona. Dlatego też osoba gotująca obiad musi mieć zakodowane, na co każdy z domowników ma alergię, by uniknąć niepotrzebnych konsekwencji.

Naukowcy stoją przed przemianą

Zamiast długotrwałej hipnozy lekarze mogą uwolnić swoich pacjentów od alergii za pomocą zastrzyków. Od niedawna takie zastrzyki mogą przynieść chorym ukojenie. Naukowcy ostrzegają jednak przed ryzykiem, które może wystąpić w sytuacji kiedy dziecko znajduje się w łonie matki a ona przyjmuje zastrzyki na alergię.

Nowa technologia została stworzona przez firmę brytyjską Cirassia i Uniwersytet kanadyjski w Ontario. Żeby jak najszybciej określić symptomy oddziaływali oni na czynniki wywołujący alergię jakim jest sierść kota. Jak do tej pory jest to za mało, by mogły one być rozpoznane przez organizm. Sensory te dostarczają potrzebnych informacji, które pomagają budować tolerancję. Idea 10 zastrzyków na alergię była nie do pomyślenia jeszcze przed kilku laty.

Z najnowszych badań można dowiedzieć się, jak miewają się pacjenci po 2 latach od otrzymania ostatniego zastrzyku. W tym czasie odbywa się studium, w którym udział weźmie 1200 pacjentów. Mogą to by ć osoby, w których gospodarstwie domowym żyją koty.

W dzisiejszych czasach naukowcy znają genotyp wszystkich alergenów dlatego można je prawie wszystkie wytworzyć sztucznie. Istnieją alergeny, na które nie można oddziaływać za pomocą hipnozy. W najgorszej sytuacji znajdują się pacjenci, którzy regularnie i sezonowo miewają ataki alergii takie jak: kichanie, piekące oczy, duszności i kaszel. Takie objawy prowadzą czasami do zapalenia płuc czy nawet astmy alergicznej.
Dla naukowców druga próba okazała się fiaskiem, ponieważ mimo obiecujących wyników pacjenci cierpieli na skutki uboczne. Okazało się także, że szczepienie może wywoływać także inne reakcje alergiczne. Dlatego też pacjenci po zastrzyku powinni zostać jeszcze jakieś pół godziny w przychodni.

Alergolog Valenta wierzy że alergeny z laboratorium mogą pewnego dnia zmienić oblicze postępowania sprzed 100 lat.  Jeśli te szczepienia w dalszych etapach będą na tyle skuteczne i pewne, będzie można je udostępnić w ciągu kilku lat. Ale już dzisiaj na rynku jest wiele leków, które mogą ułatwić życie alergikom.

Jednemu z pacjentów pomaga innowacyjna mieszanka leków alergicznych. Pacjent ten ma 76 lat i już jako dziecko przechodził tygodniowe leczenia na swoją zakażoną skórę.  Pacjent o którym mowa studiował prawo i robi karierę w komisji europejskiej w Brukseli.  Od wielu lat odbywa on terapię w klinice w Berlinie i twierdzi, że nigdy wcześniej nie było lepiej.

Według lekarza z kliniki w Berlinie nie wszyscy pacjenci są wystarczająco dobrze badani a bez terapii alergia może się pogorszyć, tak jak i każda inna choroba. Co trzeci pacjent z nieleczonym kaszlem zapada na alergiczną astmę.  Już dziś wiadomo, że uczeń z katarem siennym może dostać złą ocenę, kiedy się źle czuje.  Należy dodać też, że co roku przez alergie powstają szkody gospodarcze o wysokości 10 miliardów euro.

Pierwsze znaki choroby można zauważyć u dzieci. Obawa przed tym, że dziecko może być alergikiem przyprawia większość rodziców o nadopiekuńczość.  Wcześniej lekarze doradzali co można zrobić by dziecko było zdrowsze, np. dziecko nie powinno jeść jajek, pić mleka itp.  Obecnie zasady te nie znajdują zastosowania.
Gdy objawy takie jak zaczerwienione oczy czy zatkany nos nie mają uzasadnionej przyczyny pediatra radzi jak najszybciej zrobić testy alergiczne.

Odkąd Adam Iris zna czynnik wywołujący alergię u swojej córki stara się chronić ją przed atakiem alergii.  Dlatego jego rodzina chętnie przygotowuje samodzielnie pizzę. W ten sposób łatwiej jest mu wyjaśnić, że niektóre składniki nie mogą znaleźć się na pizzy. Syn Adama wie, że nie może jeść orzechów, ale to, że znajdują się one w kremie do smarowania chleba czy w czekoladzie trzeba będzie mu jeszcze przyswoić.

Chemikalia zawarte są w meblach i farbach, dlatego też przyszli rodzice powinni zastanowić się nad urządzeniem pokoju dziecka wcześniej. Lekarze zauważyli większą tendencję do zachorowań u dzieci, u których dopiero co była zakładana podłoga.  Jeśli kobieta pali papierosy w ciąży, jej dziecko nie ma w krwi odpowiednich komórek, które pomagają zachować równowagę immunologiczną.

Naukowcy wiedzą doskonale gdzie znajdują się dobre bakterie. Okazuje się, że dzieci rolników, które mają od dziecka kontakt z krowami, sianem i gnojem, rzadziej cierpią na wszelkiego rodzaju alergię niż dzieci pochodzące z miasta, które mimo pobytów na wsi prawie nie dotykają zwierząt.

Przypadek Kerstin pokazuje, że alergia może ustąpić także przy spotkaniu z czynnikiem ją wywołującym. W jej przypadku alergia ustąpiła podczas kontaktu z psem. Lekarze nie mogli jej pomóc w żaden sposób.  Przed 5 laty sprawiła sobie ona psa rasy terier. Na początku odczuła poważne symptomy alergiczne ale nagle wszystkie ustąpiły, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.  W tym przypadki mogła rozwinąć się naturalna tolerancja dla alergenów.  W przypadku 1/3 pacjentów zdarza się, że alergia znika w ciągu życia.

Autor:

Ewelina Biela