Zawał serca - jak przebiega i jak go rozpoznać?
Zawał serca jest to ostra postać choroby wieńcowej. Polega na całkowitym zamknięciu światła tętnicy wieńcowej i zablokowaniu dopływu krwi do mięśnia sercowego. Najczęściej jest to spowodowane zakrzepem miażdżycowym. W rzadkich przypadkach do zawału może doprowadzić skurcz tętnicy.
Inne towarzyszące objawy:
- niepokój
- lęk
- pocenie się
- nudności
- spadek ciśnienia
- odczuwalne drętwienie rąk
- bladość skóry
Zawał serca najczęściej występuje u osób z przewlekłą chorobą wieńcową. Zazwyczaj najpierw pojawiają się częste i mocne bóle dławicowe. Informuje to o niekorzystnej zmianie w przebiegu choroby, stan taki nazywany jest zawałem zagrażającym.
Zobacz również:
Rozróżnia się dwa rodzaje zawału w zależności od tego jaką część ściany mięśnia sercowego zawał obejmuje. Wyróżnia się zawały niepełnościenne, które występują zazwyczaj jako zawał podwsierdziowy oraz zawał pełnościenny objawiający się sporymi odchyleniami w badaniach laboratoryjnych.
Najwięcej informacji o zawale serca otrzymuje się dzięki badaniu EKG.
Przebieg kliniczny zależny jest od wielu czynników, np. wieku chorego, ogólnego stanu zdrowia, umiejscowienia oraz rozległości zawału. Istotne jest także czy wystąpią powikłania. W przypadku zawału niepowikłanego objawy zwykle nie powracają. O wiele poważniejsze są zawały, po których występują powikłania takie jak zaburzenia rytmu i niewydolność serca. U niektórych osób występuje zespół pozawałowy. Pojawia się on w kilka lub kilkanaście tygodni po zawale i charakteryzuje się występowanie gorączki, bólami w klatce piersiowej nasilającymi się podczas oddychania oraz płynem w jamie opłucnej.
Zapobieganie zawałowi polega na profilaktyce miażdżycy i minimalizowaniu czynników ryzyka choroby wieńcowej.
W leczeniu najważniejsza jest prewencja wtórna polegająca na łagodzeniu dalszego przebiegu choroby oraz zmniejszaniu ryzyka wystąpienia kolejnego zawału serca.