Zespół jelita drażliwego – jak sobie z tym radzić?
O zespole jelita drażliwego możemy mówić w sytuacji, kiedy zauważymy zaburzenia wypróżniania trwające ok. 3 miesięcy. Jest to choroba jelita cienkiego i grubego i występować może w postaci biegunkowej, bądź zaparciowej.
Jakie są przyczyny choroby?
Konkretne przyczyny niestety nie są znane. Mówi się, że po części powoduje ją niedostarczanie wystarczających ilości błonnika do organizmu, jednak z drugiej strony twierdzi się, że choroba ta ma podłoże psychiczne. Nie chodzi oczywiście o żadną chorobę psychiczną, jednak stres, zmęczenie i brak wystarczającej ilości snu może wywołać tę chorobę.
Objawy choroby
Choroba objawia między 20., a 40. rokiem życia. Towarzyszą jej przede wszystkim ostre bóle brzucha, których lokalizacja jest zmienna. Oprócz bóli występuje biegunka, bądź zaparcia, a czasem jedno i drugie na zmianę. Jak sami pacjenci twierdzą, występujący ból jest silny, a dyskomfort związany z zaparciami, biegunkami, wzdęciami i uczuciem niepełnego wypróżnienia jest niewyobrażalne. Co więcej, podczas choroby stolec ma niewielką objętość i małą ilość śluzu. Objawy zaczynają występować zwykle po posiłku, a ulga nadchodzi dopiero po wypróżnieniu.
Zobacz również:
Jak wygląda leczenie?
Na początku należy zaznaczyć, że choroba ta nie jest wyleczalna. Możliwe jest jedynie zwalczanie występujących objawów. W wypadku zauważenia objawów, które utrzymują się przez okres co najmniej 3 miesięcy, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista wówczas przepisze odpowiednie środki farmakologiczne w zależności od rodzaju choroby (biegunka, bądź zaparcia), które powinny złagodzić objawy. Oczywiście należy pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje, a przyzwyczajenie się do przyjmowanych leków trwa często ok 2,3 tygodni. W początkowym etapie leczenia wizyty u specjalisty są konieczne przynajmniej raz w miesiącu, w zależności od tego jak pacjent zareaguje na lek. Często zdarza się, że dopiero trzeci a nawet piąty lek z kolei przyniesie ulgę. Duża część z nich oparta jest na ziołach, aby nie uszkadzać bardziej jelit, dlatego proces przyzwyczajania organizmu do przyjmowanych środków trwa minimum dwa tygodnie.
Warto wybrać się do psychologa
Jak wcześniej już zostało wspomniane, choroba ta może mieć również podłoże psychiczne, dlatego warto jest skorzystać z porady psychologa. Czasem wystarcza odpowiednie leki uspokajające, bądź antydepresyjne, aby objawy ustąpiły.
Pamiętaj o diecie
Nie została odgórnie ustalona dieta do której należy się stosować. Lekarze zalecają jednak, aby unikać tłustych i wzdymających potraw oraz napojów gazowanych. Należy również wzbogacić swoją codzienną dietę w duże ilości warzyw i owoców i błonnika.
Błonnik należy wprowadzać stopniowo, aby nie wywołać zaostrzenia się objawów. Każdy produkt, który dotychczas nie był obecny w diecie powinien być dostarczany w małych ilościach, aby stopniowo przyzwyczaić jelita do jego obecności. Specjaliści zalecają również picie 2 litrów wody niegazowanej i jednego bądź dwóch soków warzywnych z dodatkiem łyżeczki oliwy dziennie. W ten sposób perystaltyka jelit zostanie znacznie poprawiona.
Autor: Sara Guzik