Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa
Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa jest przewlekłą chorobą zapalną obejmującą głównie stawy krzyżowo – biodrowe oraz drobne stawy międzykręgowe i żebrowo – kręgowe. Nie jest znana dokładna przyczyna. Choroba występuje o wiele częściej u mężczyzn niż u kobiet i rozpoczyna się głównie w młodym wieku.
W niektórych przypadkach mogą także wystąpić bóle i odczyny zapalne w dużych stawach kończyn dolnych, najczęściej kolanowych, a rzadziej w skokowych i biodrowych. Proces zapalny może objąć również stawy krzyżowo – biodrowe.
Choroba postępując obejmuje kolejne odcinki kręgosłupa, tj. odcinek lędźwiowy, piersiowy i szyjny powodując ból i ograniczenie ruchomości.
Zobacz również:
Pozostałe objawy:
- ograniczenie ruchów głową
- trudności przy pochylaniu się
- bóle opasujące klatkę piersiową
- problemy z pełnym wyprostowaniem się
- w pozycji i stojącej chory pochyla się do przodu
- ogólne osłabienie
- spadek masy ciała
- niedokrwistość
- gorączka
W odcinkach kręgosłupa zmienionych chorobowo wyrównaniu ulegają krzywizny fizjologiczne i następuje upośledzenie ruchomości oddechowej klatki piersiowej oraz zmniejszenie pojemności życiowej płuc.
Bardzo częstą dolegliwości w przebiegu zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa są ciągłe nawroty zapalenia tęczówki.
Rozpoznania dokonuje się na podstawie zdjęć Roentgena, badań krwi oraz badania moczu.
W leczeniu ważne jest stosowanie różnych typów terapii. W farmakoterapii podaje się niesteroidowe leki przeciwzapalne o działaniu także przeciwbólowym. Niezbędne jest stosowanie ćwiczeń usprawniających pomagającym zapobiegać ograniczeniom ruchomości.