Żółtaczka - rodzaje, objawy
Żółtaczka jest to objaw polegający na zażółceniu skóry, białkówek, błon śluzowych jamy ustnej oraz innych tkanek. Występuje w następstwie zwiększonego stężenia bilirubiny w surowicy. Wyróżnia się 3 główne rodzaje żółtaczki: hemolityczną, wątrobową oraz cholestatyczną.
Żółtaczka hemolityczna (przedwątrobowa)
Nadmierna produkcja bilirubiny powstająca z hemoglobiny rozpadających się krwinek czerwonych przekracza możliwości metaboliczne wątroby. Najbardziej charakterystyczną postacią żółtaczki hemolitycznej jest żółtaczka noworodków. Powodem jest zazwyczaj niezgodnością grupową matki i płodu w układzie Rh. Nadmierne stężenie bilirubiny może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy.Żółtaczka wątrobowa:
1. zespół hiperbilirubinemii ze zwiększonym stężeniem bilirubiny pośredniej:- zespół Gilberta – dotyka około 3 – 5% populacji, nie jest znana przyczyna powstawania. Ilość bilirubiny rośnie podczas stresu i w okresie głodzenia
- zespół Criglera – Najjara – rozróżnia się dwa typy uwarunkowane genetycznie. Typ I charakteryzuje się występowaniem ciężkiej hiperbilirubinemii. Choroba jest bardo groźna dla dzieci, gdyż umierają one z powodu żółtaczki jąder podkorowych mózgu już w pierwszym roku życia. Typ II charakteryzuje się niedoborem glukuronylotransferazy. Żółtaczka objawia się już w pierwszym roku życia.
Zobacz również:
- zespół Dubina – Johnsona – choroba dziedziczna. U chorego występuje lekka żółtaczka bez żadnych objawów klinicznych.
- Zespół Rotora
- zakaźne zapalenie wątroby
- przewlekłe zapalenia wątroby i marskość wątroby
- toksyczne uszkodzenie wątroby
- zapalenie wątroby polekowe
Żółtaczka cholestatyczna
Przyczyną zastoju żółci jest utrudnienie odpływu żółci od wątroby do brodawki większej dwunastnicy.Objawy:
- żółtaczka
- jasne, odbarwione stolce
- ciemny mocz
- świąd skóry
Charakterystyczną odmianą jest samoistna żółtaczka ciążowa. Pojawia się zazwyczaj w III trymestrze ciąży i jej głównym objawem jest świąd skóry.